Královna Beatrix

24. března 2011 v 18:45 | Madde |  Nizozemské království


Beatrix Vilemína Armgarda se narodila 31. ledna 1938 v Baarnu. Je nejstarší ze čtyř dcer královny Juliany a Bernharda z Lippe-Biesterfeldu. V jejím raném dětství musela královská rodina emigrovat v roce 1940 před nacisty nejdříve do Anglie a později do kanady. Po návratu v roce 1945 vystudovala školu v Bilthovenu a později také lyceum v Baarnu. V roce 1956 se v den svých 18 narozenin stala podle nizozemské ústavy stala následnicí trůnu a členkou Státní rady V samém roce se zapsala na univeritu a poár let díky tomu získala titul. V roce 1965 bylo oznámeno zasnoubení Beatrix s německým diplomatem Clausem von Amsbergem.

Holandané si ale 20 let po válce nepřejí za manžela budoucí královny Němce, který byl členem Hiltrejugend a sloužil v německé armádě. Vláda dokonce podrobně prozkouká, zda se Clausova jednotka nepodílela na valečných zlčinech. Nakonec si Beatrix, ale prossadila svou a získala i souhlas parlamentu. Svatba se nakonec konala 10.března 1966 a Claus si během let získá uznání za práci ve prospěch země.
Beatrix nastoupí na trůn po abdikaci své matky Juliany v lendu roku 1980. Intronizována byla 30.dubna což se slaví jako Den královny. V roce 2009 byl během oslav spáchán na královnu atentát ovšem královská rodina vyvázvla bez zranění, ale několik lidií včetně atentatníka zemřelo. Beatrix ve funkci hlavy státu vystupuje formálněji než její matka, ale s vervou a díky univerzitnímu vzdělání si nakonec získá respekt. S manželem se jim narodili tři synové - následník trůnu princ Willem Alexander (*1967) a princové Friso (*1968) a Constantijn (*1969). V roce 2002 zemřeljejí manžel na dýchací a srdečný problémy. Královna nosí na hlavě korunu jen vyjimečně, na plesy a oslavy si bere čelenky a diadémy ze zlata,platiny a drahokamů. Jinak chodí v kloboucích, které někdy mění až 3krát denně. Královna s rodinou obývá pět zámků v holandsku, devět venkovských sídel v Evropě, 17 apartmá po celém světě a vily v Toskánsku a Rakousku. Dále vlastní pozemky v tanzanii, Mexiku, Maroku a USA. Mezi její zájmy patří lyžováni, plavba na lodi a další sporty i umění.
Zdroje informací: Časopis Epocha, wikipedia a monarchie.estarnky.cz i monarchie.blog.cz 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hgh for sale hgh for sale | Web | 28. října 2013 v 7:35 | Reagovat

is being used by many prominent professional and Olympic athletes in every sport known to humankind for significant performance enhancement

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Locations of visitors to this page

free counters